3 najczęstsze błędy, które popełniasz podczas prania

Wydawałoby się, że w czasach pralek automatycznych, które możesz ustawiać nawet za pomocą smartfona, pranie to łatwizna. Co może pójść źle, kiedy pralka praktycznie podejmuje za Ciebie decyzje? Jeśli kiedykolwiek byłaś niezadowolona, gdy widziałaś swoje ubrania po wyjęciu z pralki, to dobrze wiesz, jakie jest to irytujące… Co zrobić, żeby unikać takich sytuacji? O tym w poniższym wpisie!

Co robisz nie tak, jak powinnaś?

Masz już sprawdzony proszek do prania, a niemieckie płyny do płukania dbają o piękny zapach Twoich ubrań, ale wciąż robisz coś nie tak? Prześledź z nami swoje nawyki związane z praniem. Podpowiemy Ci, co zmienić, żeby odzież była doprana, ale też pozostawała w dobrym stanie.

Zanim przejdziemy do poważniejszych problemów, zacznijmy od podstaw. Zdarza się, że niewielki błąd popełniony podczas przygotowania prania, całkowicie psuje dobry efekt. Jakie „przewinienia” możesz mieć na swoim koncie?

  1. Niewłaściwe sortowanie – czyli mieszanie jasnych kolorów z ciemnymi i czerwonymi. Te ostatnie mają tendencję do farbowania! Zwróć uwagę na dobór tkanin i nie mieszaj jedwabnych bluzek z dżinsami i wełnianymi swetrami.
  2. Pocieranie materiału podczas wywabiania plam – w ten sposób możesz zrobić dziurę w tkaninie. Lepiej użyć do tego niemieckiego odplamiacza, który działa enzymatycznie.
  3. Zostawianie rozpiętych zamków błyskawicznych – mogą one niszczyć pozostałe ubrania. Odwrotnie jest w przypadku guzików – powinny być rozpięte, żeby się nie obrywały.
  4. Przeładowanie pralki – odzież zbyt ciasno wciśnięta do pralki będzie zmięta i niedokładnie się wypierze.
  5. Mokre pranie leżące w pralce przez wiele godzin – nieprzyjemny zapach może utrzymywać się na długo, nawet gdy regularnie stosujesz najlepszą niemiecką chemię gospodarczą.

To teraz przechodzimy do sedna, czyli najczęstszych błędow popełnianych podczas prania.

Zły dobór proszku

Jeden do białego, drugi do koloru: dobry proszek do prania, np. niemiecki Persil, zawsze produkowany jest w dwóch wariantach. Dlaczego to takie ważne?


Środki do prania białego w swoim składzie zawierają mocniejsze substancje, które skuteczniej usuwają plamy i charakterystyczne zażółcenia przy kołnierzykach. Te do kolorów wzbogacane są składnikami chroniącymi przed wypłukiwaniem się żywych barw. Możesz stosować proszek uniwersalny, ale jeśli zależy Ci na skuteczności, polecamy niemieckie proszki do prania dobrane do kolorów tkanin. Lubisz nowoczesne rozwiązania? Wygodne i praktyczne niemieckie kapsułki do prania Persil sprawdzą się i w domu, i w podróży.

Za dużo płynu do płukania

Każdy lubi, gdy jego ubrania pięknie pachną i są przyjemnie miękkie!

Szeroka gama aromatów i wariantów płynów do płukania tkanin zachęca do próbowania coraz to nowszych środków. Jeśli jednak przesadzisz z ilością tego produktu i wlejesz go zbyt dużo, ubrania będą kleiste i mogą pachnieć zbyt intensywnie. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w niemieckie płyny do płukania. Ze względu skoncentrowaną formułę stosuje się ich naprawdę niewiele. Szybko przekonasz się, że niemiecki Lenor to coś zupełnie innego niż produkt dostępny w Polsce.

Pamiętaj, że do prania ręczników w ogóle nie stosuje się płynu do płukania, aby nie ograniczać ich chłonności.

Odplamiacz na każdą plamę

Czy każda plama potrzebuje odplamiacza? Niekoniecznie. Niektóre z nich spiorą się prawie samą wodą – o ile są świeże. Gdy takie plamy jeszcze nie zaschną, koniecznie wypłucz zabrudzony materiał pod zimną wodą. Dopiero później wrzuć go do prania. Zobaczysz, że po takim przygotowaniu nawet zwykły proszek da sobie radę.

Skuteczne niemieckie odplamiacze polecamy stosować do plam tłustych, uporczywych, starych i niespranych. Jeśli używasz ich do każdego prania, kolory Twoich ubrań mogą utracić swój blask.

Wybieraj wyłącznie sprawdzone produkty

To nie mit, że niemieckie środki czystości są lepszej jakości. Potrafią poradzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami, lepiej dopierają, a tkaniny na długo zachowują dobry stan. Skorzystaj więc z naszej oferty i odmień swoje pranie – będzie tak odświeżone, jak lubisz. Serdecznie zapraszamy do zakupów na deprodukty.pl!